Standardní dialogové boxy

Předdefinované standardizované dialogové boxy WINDOWS najdeme na paletě komponent v záložce DIALOGS. V době návrhu aplikace se na formuláři objevují jako malé zástupné ikony, které nejsou za běhu programu vidět dokud nezavoláme jejich nejdůležitější vlastnost EXECUTE. Poté se zobrazí příslušný dialogový box, chod programu je pozastaven a existují 2 způsoby ukončení dialogu – OK, Cancel

Open, Save Dialog – Vlastnosti

Title Je místo Caption, jedná se o titulek dialogu
Filename Předvolené jméno souboru zobrazení v dialogu
InitialDir Umožňuje nastavit počáteční adresář, pokud necháme prázdné, dosadí se naposledy použitý adresář
Filter Umožňuje zobrazení souborů v dialogu podle typu (přípony). Po zvolení vlastnosti filter se otevře Filter Editor, který obsahuje dva sloupce. Do sloupce Filter Name zadáme název filtru, který se zobrazí v seznamu a do sloupce filter nastavíme odpovídající filter
FilterIndex Pořadové číslo filtru, který chceme standardně zobrazovat.
Options 14 nejrůznějších voleb pro nastavení práce s dialogem

FontDialog – nastavení písma pro text. Editory – Vlastnosti

Device Určuje pro které zařízení je font určen (print, obrazovka) hodnoty:

FdScreen, FdPrinter, FdBoth

Font Pro vstup a výstup informací o fontu a dialogu
MinFontSize Slouží k omezení rozsahu velikosti písma, pokud chceme omezovat velikost musíme nastavit ve vlastnosti Options FDLimitSize
MaxFontSize

 

ColorDialog – nastavení barev

Umožňuje uživateli zvolit barvy pro různé části prostředí.

Vlastnosti

Color – se používá pro aktuální barvu na vstupu a vybranou barvu na výstupu

Panel nástrojů

 

Panel nástrojů vytvoříme tak, že na formulář umístíme komponentu Panel ze záložky Standard, nastavíme její vhodnou velikost (standardní výška tlačítek je 25 bodů). Na panel pak umístíme jednotlivé tlačítka SpeedButton ze záložky Additional. Mezi připadnými skupinami necháme mezery.

SpeedButton

 

Komponenta SpeedButton je velmi podobná komponentě BitBTN. Opět zobrazuje obrázek (glyph) ale na rozdíl od BitBTN nezobrazuje text. SpeedButton není ovladatelný klávesnicí a nelze se na něj dostat pomocí klávesy TAB. Je výhradně pro ovládání myší. Panel nástrojů lze vytvořit tak, že vždy musí být stlačeno právě jedno tlačítko ze skupiny. Stlačením jiného předchozí vyskočí. Nebo může být zamáčknuto 0 až nekonečně tlačítek.

Komponenta SpeedButton má pro spolupráci tlačítek vlastnost GroupIndex. Standardně je nastavena na 0 což značí, že se jedná o nezávislé tlačítko. Chceme-li vytvořit spolupracující skupinu musíme nastavit vlastnost GroupIndex všech tlačítek ve skupině na stejné nenulové kladné číslo.

Vlastností Down nastavíme, které tlačítko bude na počátku stlačeno. Nestavením vlastnosti AllowAllUp na true pro danou skupinu umožníme aby žádné tlačítko nebylo stlačeno.

Běžným prvkem u panelu nástrojů je přítomnost tzv. plovoucí nápovědy, což je text stručně popisující tlačítko pod kurzorem. Text nápovědy k danému tlačítku vyplníme do vlastnosti Hint. Zobrazování nápovědy zajistíme nastavením vlastnosti ShowHint na true u jednotlivých SpeedButtonů nebu u komponenty Panel pro všechny tlačítka.

 

BitBTN – tlačítko s BITMAPOU

Komponenta BitBTN je velice podobná standardnímu tlačítku, pouze má navíc některé vlastnost: BITMAPU – charakterizuje FCI tlačítka (vizuálně).

Buton a BITBTN jsou při svém použití zaměnitelné, rozdíl je pouze vizuální.

Vlastnosti

Kind Umožňuje výběr z předdefinovaných tlačítek, při zadání bkCustom je možné pro tlačítko dodat libovolný obrázek. Nastavením vlastnosti KIND se přednastaví i některé další vlastnosti např. caption
Glyph Určuje přiřazení obrázku ke tlačítku
Layout Umožňuje změnit uspořádání textu a obrázku na tlačítku (obr vlevo text vpravo apod.)
Margine Udává odsazení obrázku s textem od okraje tlačítka, při nastavení na -1 je obrázek s textem na tlačítku vycentrovaný
Spacing Udává velikost mezery mezi obrázkem a textem

 

K vytvoření bitmapy je možné využít ImageEditor Delphi v menu Tools – Image Editor, případně jiný rastrový editor. Je také možné využít kolekce hotových obrázků. Pokud chceme aby velikost symbolů odpovídala těm na standardních tlačítkách nastavíme velikost Bitmapy na 18×18 bodů.

 

Bevel – oddělovací čáry a rámečky

Pokud je na formuláři větší počet komponent je vhodné jejich vizuální rozdělení do skupin. K tomu lze využít komponentu Bevel, která však není vlastníkem na ní umístěných komponent jak je tomu u panelu nebo GroupBoxu. Možné jsou základní způsoby použití komponenty Bevel, které nastavíme pomocí vlastnosti Shape.

Dva typy ráměčků:

  • bsbox – plošný tvar
  • bsframe – rámeček

Oddělovací čáry podle stran (bsBottom, bsTopLine, bsLeftLine, bsRightLine)

Style – podle toho jak nastavíme vlastnost bude čára buď opticky vyzvednuta (bsRaised) nebo ponořena (bslowered)

Status Bar – stavový řádek

K vytvoření stavového řádku slouží komponenta Status Bar v záložce WIN32. Komponenta může být použita téměř jako panel pro zobrazování nápovědy. Pro tento způsob použití musíme nastavit vlastnost SimplePanel na true a pak můžeme pro výstup textu použít vlastnost SipmleText.

Výhoda komponenty Status Bar však spočívá v možnosti definice množství podpanelů (rozčlenění stavového řádku na několik úseků). Podpanely nadefinujeme StatusBarPanels editoru, který aktivujeme vlastní Panels. Zde také nadefinujeme atributy každého podpanelu – text, šířka, styl, 3D efekt, zarovnání textu.

Status Bar nejčastěji využijeme pro zobrazení informací o položce menu právě vybrané uživatelem a pro stavové informace – např. stav některých kláves, datum, čas, typ klávesnice apod.

 

Použití stavového pruhu pro zobrazení nápovědy pro vybranou položku menu:

Text který chceme zobrazovat napíšeme do vlastnosti Hint jednotlivých položek menu. Potom je možné sepsat kódpro zobrazování nápovědy při najetí na položku menu.

  • Do deklarace napíšeme hlavičku procedury: procedure ShowHint (sender: TObject);
  • Pak dopíšeme samotnou proceduru:

Procedure TForm1.ShowHint(Sender: TObject);

Begin

StatusBar1.panels[0].text:=Application.Hint;

End;

  • Naprogramujeme událost OnCreate pro formulář:

Application.OnHint:= ShowHint;

 

Pokud chceme stavový pruh využit k nápovědě pro tlačítka panelu nástrojů, nastává problém, vlastnost Hint tlačítek je použita text plovoucí nápovědy. Do vlastnosti Hint je však možné napsat nápovědy obě. Nejdříve se zadá text plovoucí nápovědy, jako oddělovač se použije svislá čára (ALT+124) a potom se zadá text pro nápovědu ve stavovém pruhu

 

Zobrazení stavu klávesy

Při zobrazení stavu klávesy musíme volat FCI GetKeyState, která vrací číslo stavu. Jestliže je spodní (poslední) bit čísla 1 tak číslo je liché, pak je klávesa stisknuta. Stav můžeme při stisku libovolné klávesy tj. doprogramujeme událost OnKeyDown u Form.

If odd(GetKeyState(VK_CAPITAL))=true then StatusBar1.panels[2].text:= ‘CAPS’ else StatusBar1.panels[2].text:= ‘’;

Názvy kláves

VK_CAPITAL – caps lock

VK_SHIFT – shift

VK_CONTROL – CTRL

VK_F1 – F1

VK_A – A